תעריף מוהלים

תוֹכֶן הָעִניָנִים

לפני שניכנס לנושא של התעריף לברית מילה, חשוב לנו לציין כי לבריאותו של התינוק אין מחיר. כול הורה רוצה לקבל את התוצאה המושלמת ואת הברית שתיעשה בצורה הכי בטוחה. כאן האקדמיה התורנית ריכזה לכם את המדריך המלא לכל הנושא של תעריף מוהלים.

כנראה גם לכם יצא לשמוע על מסכת עינויים שעברו על תינוקות בעקבות ברית לא תקינה כאשר לעיתים מדובר בסבל מתמשך לכל החיים. ברור שאתם לא מאחלים לעצמכם ולילדכם עינוי שכזה. על כן, חשוב לזכור בראש ובראשונה, כאשר באים לבחור את המוהל, שיהיה זה מוהל מומחה, בעל ניסיון ובעל הסמכה. רק כך אפשר יהיה להיות רגועים כי אכן הברית תיעשה בצורה הכי בטוחה תוך שמירה על כללי ההלכה.

אין לשים את הנושא הכספי בראש סדר העדיפויות.

מהו התעריף של מוהל מומחה?

בכל זאת, חשוב לדעת מה התעריף של מוהל מומחה. הן להורים שרוצים לברר עלויות לקראת ברית המילה הצפויה לבנם או עבור מוהלים שחפצים להיכנס לעבוד בתחום הזה של עריכת בריתות מילה לתינוקות.

כאן חשוב לדעת שאין דבר כזה שמוהל יקבע את התעריף לברית המילה. יש כאלה הסוברים שהמחיר נקבע על ידי הלקוח וגם זה לא נכון.

המחיר שתשלמו למוהל הינו:

 • מוהל מוסמך – 1000 ₪
 • מוהל מומחה – 1500 ₪

עבור ברית מילה (לפי המלצת משרד הדתות).

למעשה משרד הדתות הוא זה שקובע את התעריף ובאתר של משרד הדתות אפשר להתעדכן בכך בקישור הבא. המוהל בהחלט עשוי להתאים את עצמו ואת המחיר שלו בהתאם למשפחה אך הכלל הוא שהמחיר הוא למעשה קבוע בצורה חוקית.

מה כולל המחיר שמשלמים למוהל?

 • כלי עבודה סטריליים שנרכשים לצורך כל ברית מילה בנפרד.
 • חומרי חבישה ועוד חומרים רפואיים בהם משתמשים לצורך חיתוך העורלה וקיום ברית המילה.
 • ביצוע ברית המילה ללא כל דופי.
 • השקט הנפשי למשפחת התינוק הודות לעבודה של המוהל כולל הליווי לאחר הברית.
 • טקס הברית הנעשה בחגיגיות וברוב רושם בניצוחו של המוהל.
 • זמינות של המוהל בכל עת לאחר ברית המילה.
 • ביקורי בית בכל מקרה בו עולה בכך צורך.
 • יש מוהלים שמבקשים גם החזרי נסיעות זה בהחלט לגיטימי.

לבריאות של התינוק – אין מחיר!

כפי שכבר ציינו, בכל מה שקשור לבריאות של תינוק רך העומד לפני עריכת ברית מילה, אין כלל מקום לשיקולים כספיים. אז היות ויש מוהלים חובבנים המציעים לקיים ברית מילה במחירים מוזלים ולעיתים אף ללא עלות כי הם רוצים ללמוד את התחום, חשוב לדעת שברית מילה זה לא עניין של מה בכך וחשוב לתת את הדעת על בחירה במוהל מוסמך ומומחה שיש לו את כל ההכשרה ואת כל הידע המקצועי בביצוע נכון של ברית המילה. הן מהבחינה הרפואית והן מהבחינה ההלכתית.

בכל מקרה יש את התעריף של משרד הדתות שהוא בהחלט נחשב הוגן לשני הצדדים. גם עבור המוהל וגם עבור המשפחה הנרגשת.

מי נחשב מוהל מומחה?

אז אמרנו שיש תעריף מוהלים מיוחד למוהל שהוא מומחה. אך מיהו באמת מוהל מומחה שיכול לענות על התואר הזה של מוהל מומחה?

 • מוהל מומחה הוא מוהל שיש לו ניסיון בעריכת בריתות רבות בטווח של מספר שנים.
 • מוהל מומחה אמור לעבור הכשרות שונות, זאת כחלק מתוך התהליך בו הוא מוסמך לקבלת ההכשרה. (ההכשרות מקבילות ללימודי תואר שני)
 • המוהל אמור לעבור לאורך שנות עיסוקו השתלמויות וקורסים בתחום.
 • מומלץ שלמוהל המומחה יהיה גם ידע כירורגי בנוסף לידע ההלכתי. מוהל שעובד גם בחדרי ניתוח רוכש את הניסיון בתחום זה. היות ויש מקרים אשר בהם מבצעים את ברית המילה בחדר ניתוח. תוך ביצוע של הליכים נוספים. או שברית המילה נערך מפני סיבות שונות בחדר ניתוח.

בעידן המודרני אנחנו עדים לתחרות גדולה בכל תחום. כאשר אלפי נותני שירות מציעים את שירותיהם בכל תחום. לסיכום, תעריף מוהלים תלוי גם בבחירה של המוהל. וכן האפשרויות רבות ושונות. היות ובכל מה שקשור לברית מילה, הרי שמדובר בחיי אדם כפשוטו. ולא סתם חיי אדם אלא תינוק רך בן שמונה ימים בלבד. הרי ברור שאין מקום לזלזל בבחירת המוהל. וחובה לתת את הדעת על בחירה במוהל מומחה, בעל ניסיון עם וותק בתחום של ברית מילה.

אולי יעניין אותך לקרוא על:

אנחנו באקדמיה התורנית מעניקים לכל מוהל את האפשרות ללמוד ולקבל את כל הכלים כדי לעסוק בעבודה מתגמלת בצורה הכי בטוחה עם שמירה על כל כללי ההלכה.
למידע נוסף לחצו – קורס מוהלים

Picture of לומדים אקדמיה תורנית
לומדים אקדמיה תורנית
כל המידע באתר נכתב ע"י צוות האתר של מכללת 'לומדים'. המרכז המקצועי בכל רחבי הארץ לקורסים והכשרות לחרדים וגם לדתיים בכל מקצועות הקודש.
WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
מידע נוסף בנושא מוהלים
רשימת מוהלים מוסמכים
רשימת מוהלים מוסמכים: כל מה שצריך לדעת לפני הברית

טקס הברית היא אחת המצוות העתיקות והחשובות ביותר במסורת היהודית. היא מסמלת את הכנסת הרך הנולד לעם היהודי לפי מסורת אבותיו. בחרתם לבצע את המצווה החשובה הזו, וכעת הגעתם לשלב בו אתם צריכים לבחור את האדם המתאים לביצוע הברית.

קרא עוד »
קורסים מבוקשים
גלה את הדרך להפוך לסופר סת"ם מוסמך ב-4 חודשים בלבד. הצטרף לקורס סופר סתם וקבל הכשרה מקצועית וייחודית ע״י רבנים וסופרים מומחים, עם דגש על מיומנויות ופרקטיקה לכתיבת מזוזות, תפילין וספרי תורה. הצטרף עכשיו והתחל את מסעך להיות סופר סת"ם ברמה הגבוהה ביותר.
כלי נגישות
שנה טובה