ביטוח מוהלים מה צריך לדעת?

תוֹכֶן הָעִניָנִים

לפני שאנחנו נכנסים לעובי הקורה של כל הנושא של ביטוח מוהלים שזהו ביטוח הנחוץ למקרים אשר בהם ישנן בעיות בעקבות ברית המילה שנעשתה שלא כראוי, חשוב להרגיע את ההורים הלחוצים העומדים לפני ביצוע ברית מילה ולספר להם. בכל יום נכנסים אלפי ועשרות אלפי תינוקות בכל רחבי העולם לבריתו של אברהם אבינו. השכיחות של בעיות או תופעות מסוכנות בעקבות ברית מילה הינה אפסית. ורב רובם של התינוקות עוברים את ברית המילה בקלות יחסית, כאשר לאחר יום או לכל היותר יומיים כבר אפשר להתיר את החבישה והמקום מחלים במהירות.

התורה מצווה אותנו למול את התינוק ביום השמיני ללידתו ולא בכדי.

היום השמיני הוא היום בו המצב של קרישיות הדם אצל התינוק הוא במצב האידיאלי ביותר ואין יום אחר בחייו בו הוא יהיה כל כך מאוזן לקראת קיום מצוות ברית המילה. זו הסיבה שהקב"ה ציווה אותנו לקיים את ברית המילה ביום השמיני ואכן עם ישראל מקפיד מאוד על כך ומשתדל ככל יכולתו להוביל לכך. אם לדוגמא התינוק סובל מצהבת יילודים כאשר רמת הבילירובין שלו גבוהה, הרי שייעשה כל מאמץ להורדת הצהבת על מנת שעד ליום הברית אפשר יהיה למול אותו באופן הכי בטוח.

רוב רובם של הבריתות עוברות בשלום וללא כל תקלה, אך בכל זאת יש מקרים של אחת לעשרות אלפים אשר בהם עלול המוהל למצוא את עצמו נתבע על ידי ההורים בגלל תקלה שארעה במהלך ביצוע ברית המילה.

זו הסיבה שחשוב כל כך לכל מוהל לדאוג לביטוח מוהלים על מנת שבכל מקרה שלא יקרה הוא יהיה מכוסה מפני תביעות מצד הורים ואפילו הנימולים עצמם.

הצעת חוק בדבר ביטוח מוהלים

בשנת 2018 הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק שבקשה לחייב את כל המוהלים לרכוש ביטוח אחריות מקצועית. המטרה של החוק היא הבטחה של תשלומי פיצויים לכל מי שמוצא את עצמו נפגע בעקבות מחדל או עולה של מוהל.

הצעה זו לוותה בהסבר שטען כי בישראל אין למעשה נהלים המחייבים את מי שרוצה לעסוק בתפקיד של מוהל. אין תנאים מקדימים מבחינה חוקית וכל מי שרוצה למול, יכול איכשהו לעשות זאת וזה כמעט בלי לעמוד בתנאים מקדימם כלשהם.

במצב החוקי באותו זמן גם לא היה כל חוב על המוהל להיות בעל ביטוח מקצועי. למשעה הצעת החוק נועדה על מנת להבטיח כי ברית מילה על ידי מוהל תוכל להתבצע אך ורק אם למוהל יש ביטוח אחריות מקצועית רפואית.

חשוב לציין כי מקרים רפואיים רבים אשר בהם מעורבים מוהלים מעורבים בתיקים משפטיים שונים בהם מבקשים הנפגעים פיצויים בגין פגיעות שונות שהם סבלו או סובלים מהם בגלל ברית המילה שנערכה ברשלנות.

חשוב לציין את הנושא של תקופת התיישנות שיש אולי רבים שמנסים להסתמך עליו בעת תביעות מהסוג הזה. במקרים אשר בהם נרם נזק לקטין, הרי שתקופת ההתיישנות עומדת על שבע שנים מעת הגעתו של הילד לבגרות. מה שזה בעצם אומר שעד 25 שנה מעת ברית המילה הוא עדיין יכול לתבוע את המוהל במקרין אשר בהם הוא גרם לו נזק.

ביטוח שעשוי לחסוך הרבה כסף למוהל

אם יש מוהלים המפקפקים בדבר הנחיצות של הביטוח, כדאי שיקראו על שני המקרים הבאים אשר הובילו לכך שעל המוהל הוטל לשלם פיצויים בסדר גודל של עשרות אלפי שקלים. לו רק היו מבוטחים, העול הכבד הזה לא היה מוטל על שכמם.

מקרה 1:

מדובר במקרה שנולד פג ונימול על ידי רופא יהודי בהגיעו לגיל חודש.

במהלך הברית נעשה חיתוך עמוק מידי שגרם לדימום. הקטין אושפז בבית החולים ובאמצעו הוריו הוגש כתב אישום נגד המוהל. הם צרפו לתביעה שלהם חוות דעת של מומחה בתחום האורולוגיה שקבע כי מדובר בנכות צמיתה של הקטין בשיעור של 10%.

תיק זה הסתיים בהצעת פשרה של עשרות אלפי שקלים.

מקרה 2:

מוהל שהוא גם רופא ביצע ברית מילה באופן רשלני כאשר חתך יותר מידי. הפגם האסתטי והקליני ממנו הוא נשאר לסבול הוביל להגשת כתב אישום ולקבלת פיצויים בסדר גודל של עשרות אלפי שקלים.

ביטוח מוהלים עשוי להקל מאוד על המוהל במקרים מהסוג הזה.

אולי יעניין אותך:

Picture of לומדים אקדמיה תורנית
לומדים אקדמיה תורנית
כל המידע באתר נכתב ע"י צוות האתר של מכללת 'לומדים'. המרכז המקצועי בכל רחבי הארץ לקורסים והכשרות לחרדים וגם לדתיים בכל מקצועות הקודש.
WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
מידע נוסף בנושא מוהלים
רשימת מוהלים מוסמכים
רשימת מוהלים מוסמכים: כל מה שצריך לדעת לפני הברית

טקס הברית היא אחת המצוות העתיקות והחשובות ביותר במסורת היהודית. היא מסמלת את הכנסת הרך הנולד לעם היהודי לפי מסורת אבותיו. בחרתם לבצע את המצווה החשובה הזו, וכעת הגעתם לשלב בו אתם צריכים לבחור את האדם המתאים לביצוע הברית.

קרא עוד »
תעריף מוהלים

לפני שניכנס לנושא של התעריף לברית מילה, חשוב לנו לציין כי לבריאותו של התינוק אין מחיר. כול הורה רוצה לקבל את התוצאה המושלמת ואת הברית

קרא עוד »
קורסים מבוקשים
גלה את הדרך להפוך לסופר סת"ם מוסמך ב-4 חודשים בלבד. הצטרף לקורס סופר סתם וקבל הכשרה מקצועית וייחודית ע״י רבנים וסופרים מומחים, עם דגש על מיומנויות ופרקטיקה לכתיבת מזוזות, תפילין וספרי תורה. הצטרף עכשיו והתחל את מסעך להיות סופר סת"ם ברמה הגבוהה ביותר.
כלי נגישות
שנה טובה