היכן כדאי ללמוד קורס הכשרת מוהלים?

תוֹכֶן הָעִניָנִים

היכן כדאי ללמוד קורס להכשרת מוהלים? במדריך הזה נרחיב בנושא של לימודים להכשרת מוהלים מוסמכים. רק לפני נדבר על קצת על תפקידו של המוהל.

על פי ההלכה היהודית אנחנו מחויבים למול כל בן זכר ביום השמיני ללידתו. בחומש בראשית כאשר בורא עולם כורת ברית עם אברהם אבינו מופיעה לראשונה מצווה זו. כיום מופקד המוהל על המלאכה והוא זה שעושה עבורנו את ברית המילה לתינוק שנולד.

על המוהל מוטלים כל התפקידים הקשורים לברית המילה. זה כולל את אישור בריאותו של התינוק לקיום ברית המילה, ההכנה שלו לקראת ברית המילה, ביצוע ברית המילה בפועל וכן דאגה אחר כך למעקב אחר תהליך ההחלמה. המוהל אף מדריך את הורי התינוק לקראת הטקס בהתאם לצורך, הכנה רוחנית, פיזית ונפשית.

כל מי שרוצה לעסוק בעבודה כמוהל ולהיות  מוכר כמוהל מוסמך, צריך לקבל לשם כך רישיון רשמי מטעם הרבנות הראשית. את זה עושים על ידי לימודים אינטנסיביים וביצוע מבחנים עיוניים הן בהלכה והן ברפואה. מעבר לכך יש לצלוח גם מבחן מעשי בו ייבחן המוהל בשעת ביצוע ברית מילה בפועל.

באופן כללי, בארץ אין הסדר חוקי שמסדיר את המעמד של המוהל וכל אחד יכול תיאורטית לעסוק בתחום הזה. מוהל שרוצה לקבל הכרה מטעם הוועדה המפקחת, חייב לעבור תהליך הכולל הכשרה מסודרת תוך עמידה במבחנים עיונים וגם מעשיים.

למי מתאימים לימודים אלו?

קורסים להכשרת מוהלים מיועדים בעיקרון לאנשים שרוצים לעבוד כמוהלים באופן מקצועי וכן לבצע בריתות בתחומי מוסדות ציבוריים כמו בתי חולים.

הקורסים מיועדים לגברים בלבד מהציבור הדתי חרדי שיש להם יכולת לעבוד במצבים של לחץ. הם חייבים להיות גם בעלי חוסן נפשי. היות ובמהלך הברית התינוק בוכה ומתפתל, המוהל עובד תחת עינם הבוחנת של קרובי המשפחה והוא צריך לבוא במגע עם דם שלא לכל אחד זה מתאים.

מהי תוכנית הלימודים?

בקורסים השונים ללימודי מוהלות מכינים את התלמידים לקראת הבחינות בוועדה הארצית המפקחת. שם משלבים בין ההשכלה בתחום ההלכתי עיוני לבין ההכשרה בתחום המעשי הכירורגי. המשתתפים בקורס לומדים ומעמיקים בשורשי המצווה, בהיסטוריה של ברית המילה, בהיכרות קרובה עם כל כלי המילה כולל התנסות בפועל על בובות מיוחדות ומודלים שונים. כך הם למעשה רוכשים את כל הידע המקצועי המקיף עד שהם מתחילים לסייע בעצמם למוהל בעת ביצוע ברית מילה. רק לאחר שהם ביצעו יחד עם מוהל מוסמך אחר בריתות מילה, הם יוכלו להתחיל למול בעצמם.

המתכונת של הקורס באקדמיה התורנית

למעשה מחולקים הלימודים בקורס לארבעה חלקים כאשר שלושה מתוכם מוקדשים ללימוד עיוני, הלכתי, רפואי ומעשי. החלק הרביעי אלו הן הבריתות בפועל.

חלק א' – הלימוד ההלכתי

הלימוד ההלכתי כולל:

  • הקדמה כללית והסברים על כל הנושא של ברית המילה.
  • הלכות מילה.
  • הלכות הקשורות למילה כמו מילה בשבת או מילה בימי צום וכדומה.
  • עצות מעשיות בקיום ברית מילה.

חלק ב' – לימוד מעשי

הלימוד המעשי מועבר בעזרת צפייה בהסרטות של ברית מילה כמו גם סימולציות מעשיות על מודלים עם כל שלבי המילה.

חלק ג' – החלק הרפואי

כל הנושא של אנטומיה של ברית המילה, אופן ההתמודדות בעת סיכונים רפואיים שונים וכן הנחיות להורים לקראת הברית, ביצוע בדיקות לתינוק לפני הברית, ליווי ההורים ומעקב אחר התינוק לאחר הברית וכן הלאה.

חלק ד' – עריכת ברית מילה בפועל

תלמיד שמסיים הקורס בהצלחה יכול לבצע בריתות מילה בפועל עם תשלום לחברה חיצונית.

הסמכה ותעודה

רק תלמיד שהצליח במבחנים המעשיים והעיוניים (ציון עובר של 60% ) ונוכחות במהלך הקורס של 90% יכול לקבל את תעודת ההסמכה מטעם האקדמיה התורנית.

הביקוש לקורס מוהלים

בימי קדם לא הייתה כל הסמכה למוהלים. כל אדם שהיה בעל מיומנות וידע, יכול היה לבצע את ברית המילה. בימינו, כאשר יש מודעות גבוהה הרבה יותר בכל התחום הזה לסיכונים הקשורים בביצוע ברית מילה בלי הסמכה, הרי שכל מוהל חייב להיות מוסמך, אם לא מבחינה חוקית, הרי שהורים לא מוותרים על ההסמכה. בגלל שיש ביקוש למוהלים מוסמכים הן מבחינה הלכתית והן מבחינה רפואית, הפך הקורס למוהלים באקדמיה התורנית למבוקש במיוחד.

בקורס שלנו באקדמיה התורנית תקבלו מעבר ללימוד העיוני והמעשי, גם הכשרה רפואית כולל קורס החייאה לתינוקות עם רישיון ממד"א, תעודת הסמכה מטעם האקדמיה וכן רישיון מוהלים מטעם איגוד המוהלים הארצי בישראל.

למידע נוסף על קורס מוהלים »

אול יעניין אותך לקרוא על – כיצד להיות מוהל מוסמך.

לומדים אקדמיה תורנית
לומדים אקדמיה תורנית
כל המידע באתר נכתב ע"י צוות האתר של מכללת 'לומדים'. המרכז המקצועי בכל רחבי הארץ לקורסים והכשרות לחרדים וגם לדתיים בכל מקצועות הקודש.
WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
מידע נוסף בנושא מוהלים
תעריף מוהלים

לפני שניכנס לנושא של התעריף לברית מילה, חשוב לנו לציין כי לבריאותו של התינוק אין מחיר. כול הורה רוצה לקבל את התוצאה המושלמת ואת הברית

קרא עוד »
קורסים מבוקשים
כלי נגישות
שנה טובה