היכן ללמוד להיות סופר סת"ם?

תוֹכֶן הָעִניָנִים

העבודה של סופר סתם היא עבודת אומנות לכל דבר. היא דורשת עדינות, היא מחייבת ריכוז והיא צריכה להיעשות במקצועיות מדויקת. אך מעל לכל מדובר בעבודת קודש.

כי סופר סתם אחראי על כתיבתם של ספרי תורה, מזוזות, תפילין ושאר כתבי הקודש. (נ"ך, מגילות ופיטום הקטורת)

כדי להיות סופר סת"ם נדרשים כישורים רבים אך לפני הכול אמור האדם להיות ירא שמים ומדקדק בהלכה. רק כך אפשר יהיה לסמוך עליו כי הוא אכן יבצע את העבודה שלו בצורה הכי טובה וראויה.

היכן לומדים את המקצוע?

כל תחום בעולם שלנו התקדם והשתנה וכבר לא נעשה כפי שהיה בעבר. הרבה דברים שנעשו בעבודת יד נעשים בעזרת מכונה, המחשבים השתלטו על החיים שלנו כמעט בכל תחום ומערכות חכמות מצליחות להחליף את העבודה הפיזית של עשרות עובדים.

בכל זאת יש את העבודות המסורתיות שאין בשום אופן דרך לקצר בהם את הליכי הייצור. הם נעשים כפי שהם נעשו גם לפני עשרות, מאות ואלפי שנים וכך הם גם ימשיכו להיעשות.

כתיבת סת"ם היא אחת הדוגמאות המובהקות לכך.

כתיבה של ספר תורה, תפילין או מזוזה חייב להיעשות בעבודת יד, אות אחר או בעזרת קולמוס הנטבל בדיו וכך נרשמות האותיות על גבי הקלף.

כל צורה אחרת, ממוחשבת או מודפסת, אינה כשרה.

בגלל שמדובר בעבודה שהיא מסורתית ויש לה את כללי ההלכה שהיו נהוגים גם בימי קדם, חשוב לחפש את ממשיכי המסורת ומעבירי המורשת שילמדו אותנו איך וכיצד אמורה הכתיבה להיראות.

לומדים רק במקום מוסמך

ישנם מכונים שונים המציעים את לימודי הסת"ם. חשוב תמיד לבדוק ולברר לפני שנרשמים ללימודים, כי אכן מדובר במקום מקצועי ואמין שם אפשר יהיה לקבל את כל הידע הטכני לצד לימוד כל ההלכות הנדרשות לכתיבת סת"ם בצורה נכונה שעונה על כל דרישות ההלכה.

אנחנו באקדמיה התורנית מציעים לימודים מקצועיים מאוד. עם מיטב המורים שהם כמובן בעלי ניסיון עשיר מאוד בכתיבת סת"ם. מעבר לכך נלמדים גם ההלכות באופן ברור ומפורט על מנת שהתלמיד יקבל את כל הכלים הנחוצים לו לקראת עבודתו כסופר סת"ם.

לאחר הקורס עומד התלמיד למבחן בפני רב מוסמך אצלו הוא ייבחן על כל ההלכות הרלוונטיות. אם הוא מצליח במבחן הוא יכול לקבל את התעודה שמסמיכה אוו לעבוד כסופר סת"ם.

לדעת יותר על קורס סופר סתם של האקדמיה ↓

רוצה לדעת כמה מרוויח סופר סתם? לחץ כאן »

לומדים להכיר את כלי העבודה

מעבר ללימוד עצמו ולכתיבה המושלמת של אותיות הסת"ם, אמור התלמיד ללמוד גם מהם כלי העבודה שלו ואיך עליו לבחור אותם, לחזק אותם ולהכין אותם בכל פעם מחדש לקראת העבודה.

אז המוצרים הבסיסיים הם כמובן הקלף, הקסת והדיו.

 • הקלף – התלמיד לומד להכיר את הקלף, את הגוויל, לומד לעמוד על ההבדלים ביניהם וגם לומד לבדוק את הקלף ולקבוע האם הוא כשר לכתיבת סת"ם או לא. לדוגמא, עור שעיר עשוי להיות בעייתי, עור עם חורים הוא לא כשר וכן הלאה.
  לרכישת קלף למגילה »
 • הקולמוס – הקולמוס אשר באמצעותו כותבים את כתבי הקודש יכול להיות נוצה של תרנגול הודו והוא גם יכול להיות עשוי מקנה. הוא גם יכול להיות עשוי פלסטיק. חשוב ללמוד מה כשר ומה לא כשר, חשוב לדעת לשייף אותו בצורה נכונה ולהכין אותו לכתיבה וחשוב גם להצטייד בסכיני גילוף מתאימים לצורך הכנת הקולמוס לכתיבה.
  לרכישת נוצות לקולמוס »
 • הדיו – הדיו הוא חומר מיוחד העשוי מרכיבים בסיסיים ואפשר להכין אותו לבד או לרכוש אותו אצל אנשים שיודעים לייצר אותו על פי ההלכה. הסופר צריך לבדוק את הדיו ואת רמת הסמיכות שלו כדי לקבוע האם הוא אכן מתאים לכתיבה.
  לרכישת דיו סת"ם משובח »
 • כיסא עבודה – הכיסא של סופר הסת"ם חייב להיות כיסא אורתופדי מתאים באופן אישי לסופר. הסופר שאמור לשבת שעות רבות ולעסוק בכתיבה חייב את מלוא התמיכה לכל חלקי גופו. כיסא מותאם יסייע לו מאוד להתמיד במלאכתו.
  לרכישת כיסא עבודה לסופר »
 • שולחן – סופר סת"ם זקוק לשולחן מותאם לצורך ביצוע נוח ונכון של הכתיבה. מדובר בשולחן מוטה כעין סטנדר. ניתן להוסיף לשולחן תאורת לד ועוד תוספות שיקלו על מלאכת הכתיבה.
  לרכישת שולחן אור לסופר סתם »
 • לחות בחלל – בעת הכתיבה חשוב שתהיה לחות ברמה קבוע בחדר. לשם כך יש להצטייד במד לחות וכן במכשיר אדים שיסייע בהעלאת הלחות בהתאם לצורך.
  לרכישת מד לחות »
לומדים אקדמיה תורנית
לומדים אקדמיה תורנית
כל המידע באתר נכתב ע"י צוות האתר של מכללת 'לומדים'. המרכז המקצועי בכל רחבי הארץ לקורסים והכשרות לחרדים וגם לדתיים בכל מקצועות הקודש.
WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
מידע נוסף בנושא סופר סתם
צורת ישיבה נכונה לסופר סת"ם
צורת ישיבה נכונה לסופר סת"ם

כדי לשמור על תנוחת הישיבה הנכונה ולמנוע כאבי גב וצוואר, חשוב להזיז ולהתאים את המיקום עצמו במהלך היום. ניתן להקים את הכיסא כך שהרגליים יהיו על הרצפה והברכיים יהיו בזווית של 90 מעלות, ולתמוך במגדל הגב למנוע הטיית הגב.

קרא עוד »
קורסים מבוקשים
כלי נגישות
שנה טובה