מה זה סופר סת"ם? ומי יכול להיות סופר?

תוֹכֶן הָעִניָנִים

מה זה סופר סתם? מי יכול להיות סופר סתם? מהי ההכשרה הנדרשת לסופר סתם? על כל השאלות הללו ועוד שאלות נוספות ננסה לענות במאמר שלפניכם.

אז ראשית הגדרה: סופר סת"ם הוא אדם שעיסוקו הוא כתיבה של ספרי תורה, תפילין, מזוזות ומגילות. (יש המקפידים לכתוב גם נביאים כתובים ופיטום הקטורת ממש כפי שכותבים את ספרי התורה, המזוזות והתפילין)

סת"ם אלו ראשי התיבות של ספרי תורה, תפילין, מזוזות.

הכתיבה של כל אלו היא ידנית. אין כאן מקום לעבודה עם מחשב או מדפסת. כל אות נכתבת בפני עצמה בעזרת קולמוס הנטבל בתוך דיו. הכתיבה נעשית על גבי קלף.

כל האביזרים הללו, הקלף, הקולמוס והדיו אמורים להיעשות על פי כללי ההלכה על מנת שאכן התוצאה תהיה כשרה וראויה לשימוש.

עבודת קודש שהיא אומנות

העבודה של סופר הסת"ם היא עבודה אומנותית מאוד והיא מחייבת שעות רבות של ריכוז ודיוק מרביים. כל טעות ולו הקטנה ביותר עשויים לפסול את הכתיבה.

אדם שרואה את עצמו מתאים לתפקיד, צריך ללמוד היטב את כל כללי הכתיבה, הוא חייב להיות בקי בכל ההלכות ולדעת איך וכיצד לבחור את הקלף, את הקולמוסים ואת הדיו. הוא צריך גם ללמוד לשייף ולהכין את הקולמוס לכתיבה על מנת שהאותיות תצאנה מדויקות ויפות.

הוא צריך לדעת להכין לעצמו את הדיו בסמיכות המתאימה וגם לדאוג ללחות בחלל החדר בו מתבצעת הכתיבה.

לצורך כך משתמשים רוב הסופרים במד לחות שמנטר עבורם את רמת הלחות בחדר ובהתאם לצורך הם מפעילים מכשיר אדים שיוסיף את הלחות הרצויה.

לכל אות יש את הצורה הייחודית שלה והסופר אמור להיות בקי היטב בכך. הסופר צריך ללמוד גם איך מוחקים טעויות. לזה יש גם כן שיטה מיוחדת משלה כי המחיקה עצמה מצריכה בקיאות וידע אותם הסופר לומד.

צורות וסגנונות כתב

יש הלכות ברורות איך אמורה להיראות כל אות וכל תג בכתיבת סת"ם.

ישנן שיטות שונות מבחינת ההלכה בצורת האותיות. יש את הכתב האשכנזי שגם בו יש שיטות שונות כמו שיטת הבית יוסף, כתב האר"י, כתב משמ"ח וכתב האדמו"ר הזקן.

יש את הכתב הספרדי אשר מקובל בקרב בני עדות המזרח ויש את הכתב התימני שמקובל בקרב בני עדות תימן. מדובר בכתב עם אותיות משונות ומלופפות שגם להם כללים מאוד מדויקים.

הכתב האשכנזי נחשב למורכב וקשה יותר מהכתב הספרדי.

מלבד צורות האותיות יש גם את התגים בחלק מהאותיות. התגים נועדו בכדי ליפות את האותיות. מעבר לכך יש לתגים משמעות נוספות כפי שידוע על רבי עקיבא שנוהג היה ללמוד דרשות מכל צג ותג.

מכאן גם מגיע הביטוי, לדקדק עד קוצו של יוד. מדובר על תג קטן באות יוד שההלכה למעשה מחייבת בכתיבת סת"ם.

לדעת יותר על אותיות סופר סתם »

לומדים להית סופר סת"ם

אדם שרוצה ללמוד כתיבת סת"ם צריך לפנות למורה או למכון מוכרים שיש להם את הסמכות להכשיר סופרי סת"ם. מי שמלמד את התלמידים אמור להיות סופר סת"ם ותיק עם ידע מקצועי והרבה פרקטיקה בכתיבת סת"ם. מעבר לכך אמורים התלמידים ללמוד את כל ההלכות הקשורות לכתיבת סת"ם ולקבל את כל הידע הנדרש לצורך ביצוע נכון של העבודה בפועל.

אחרי כל הלימודים יש להיבחן אצל רב מוסמך, שיעניק לסופר הסתם תעודה. שלמעשה תאפשר לו להתחיל לכתוב ולשווק את מוצרי הסת"ם.

אנחנו באקדמיה התורנית מעניקים לכל אחד שרואה את עצמו מתאים לתפקיד, את ההזדמנות לרכוש מקצוע ייחודי ומספק שגם עשוי להפוך למקור פרנסה עיקרי ומשתלם.

תוכלו לדעת יותר בקורס סופר סתם שלנו »

מי יכול להיות סופר?

אז עד כה ציינו בעיקר את הכישורים הנדרשים. חשוב לציין כי עבודה של סופר סת"ם מתאימה רק לאנשים יראי שמים שיבצעו את העבודה בקדושה תוך היצמדות מלאה להלכה. לא כל דבר אפשר לבדוק אחרי הסופר והוא אמור להיות אדם אמין ונאמן על מנת שאכן אפשר יהיה לסמוך עליו ועל המוצרים שיוצאים תחת ידיו.

איך מוכרים את מוצרי הסת"ם?

המכירה יכולה להתבצע באופן עצמאי או באמצעות סוחר או מתווך. ברור שהמכירה העצמאית היא יותר משתלמת אך לא תמיד קל לאתר לבד את הקונים.

לעיתים שווה לשלם את עלויות התיווך וליהנות ממכירות בקצב מהיר.

לומדים אקדמיה תורנית
לומדים אקדמיה תורנית
כל המידע באתר נכתב ע"י צוות האתר של מכללת 'לומדים'. המרכז המקצועי בכל רחבי הארץ לקורסים והכשרות לחרדים וגם לדתיים בכל מקצועות הקודש.
WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
מידע נוסף בנושא סופר סתם
צורת ישיבה נכונה לסופר סת"ם
צורת ישיבה נכונה לסופר סת"ם

כדי לשמור על תנוחת הישיבה הנכונה ולמנוע כאבי גב וצוואר, חשוב להזיז ולהתאים את המיקום עצמו במהלך היום. ניתן להקים את הכיסא כך שהרגליים יהיו על הרצפה והברכיים יהיו בזווית של 90 מעלות, ולתמוך במגדל הגב למנוע הטיית הגב.

קרא עוד »
קורסים מבוקשים
גלה את הדרך להפוך לסופר סת"ם מוסמך ב-4 חודשים בלבד. הצטרף לקורס סופר סתם וקבל הכשרה מקצועית וייחודית ע״י רבנים וסופרים מומחים, עם דגש על מיומנויות ופרקטיקה לכתיבת מזוזות, תפילין וספרי תורה. הצטרף עכשיו והתחל את מסעך להיות סופר סת"ם ברמה הגבוהה ביותר.
כלי נגישות
שנה טובה