'משמרת סתם' – החותמת של סופר סת"ם

תוֹכֶן הָעִניָנִים
משמרת סתם

משמרת סתם משגיחים על כללי הכתיבה לסופרי סתם. ישנם כללים והלכות והרבה דינים בכל מה שקשור לכתיבת סת"ם. היו תקופות אשר בהם היו הרבה סופרים אשר אלו לא היו בקיאים לגמרי בכל ההלכות והם לא הקפידו על כל מה שההלכה מחייבת.

זו הסיבה שבשנת תרצ"ה חייבו הרבנים בשעתו (בראשם החתם סופר), את כל הסופרים לקבל כתב אישור מטעם בית הדין הרבני. בזמנו הוקם אז בוורשה גוף מיוחד שכונה 'שומרי סת"ם'. הוא היה בזמנו הגוף היחיד שהיה מוסמך לאשר כתיבת סת"ם בכל אזור פולין והסביבה.

על משמרת סת"ם של דורנו

למעשה משמרת הסתם שפעלה בזמנו בוורשה לא שרדה זמן רב בגלל השואה שפרצה והגיעה עד לפולין. אך כיום ישנו ארגון משמרת סתם שפועל הן בבני ברק והן בארצות הברית כאשר הוא נחשב כממשיך דרכם של שומרי הסתם שהיה בפולין.

משמרת הסת"ם מחייב כיום את כל הסופרים וגם את כל המגיהים כאשר אלו חייבים להיבחן מידי פעם כדי לראות האם אכן הם עומדים בכל הדרישות ההלכתיות והמקצועיות.

על התעודה של משמרת סתם

התעודה של משמרת סתם למעשה מוכיחה כי סופר הסתם בקי במלאכתו והא רשאי להמשיך ולעסוק בתחום הזה של כתיבת סת"ם.

משמרת סתם
כך נראית התעודה של משמרת סתם

בתחילת דרכם של סופרי הסתם הם אמורים להיבחן בכל שנה מחדש. סופרי הסתם הוותיקים יוכלו לקבל אחת לשלוש שנים תעודת הסמכה וזאת לאחר שהם ייבחנו בכתב ובעל פה על ידי רב שהוסמך לכך. מלבד זאת אמורים הסופרים להראות כתב עדכני שם יוכיחו כי הכתיבה שלהם מושלמת ועומדת בכל דרישות ההלכה. הסיבה לכך היא היות וגם סופר סתם מומחה עשוי להגיע למצב אשר בו ידיו נחלשות, עיניו מזדקנות ואלו משפיעים על איכות הכתב ועל הדיוק הנדרש על פי ההלכה.

למה צריך את התעודה הזאת

כפי שכבר ציינו, בהיעדר גוף אחראי על סופרי הסת"ם עשוי להיווצר מצב אשר בו יהיו סופרים שלא באמת בקיאים במלאכתם או כאלה שאיכות הכתב שלהם תרד עם השנים. אלו ימשיכו לעסוק בכתיבת סת"ם בתום לב או שלא בתום לב מה שעשוי לגרום למצב שבו אנשים ירכשו תפילין, מזוזות או אפילו ספרי תורה שלא בטוח שהם יענו על דרישות ההלכה. ברגע שיש גוף המחייב אותם לבוא ולהיבחן, לבוא ולהיבדק ולראות כי אכן הם עדיין כשירים והכתב שלהם עדיין עומד בכל הדרישות והדיוקים, הרי שאנחנו, הלקוחות יכולים להיות רגועים הרבה יותר שתשמשי הקדושה אותם נרכוש אכן יענו על כל דרישות ההלכה.

אנו באקדמיה התורנית "לומדים" דואגים לכך שכל תלמיד שסיים קורס סופר סתם יקבל את כל התעודות הנדרשות. ואחת מהן היא התעודה של משמרת סת"ם.

על המבחנים של משמרת סת"ם

המבחנים של משמרת הסת"ם כוללים 100 שאלות בכתב ובעל פה. המבחנים נערכים על ידי רב מוסמך לכך כאשר על הנבחן להוציא ציון של לפחות 85%. מלבד זאת אמור הנבחן להציג תעודה עדכנית אשר אותה יעדכנו עבורו כעדכון הסמכה.

Picture of לומדים אקדמיה תורנית
לומדים אקדמיה תורנית
כל המידע באתר נכתב ע"י צוות האתר של מכללת 'לומדים'. המרכז המקצועי בכל רחבי הארץ לקורסים והכשרות לחרדים וגם לדתיים בכל מקצועות הקודש.
WhatsApp
Telegram
Email
Facebook
מידע נוסף בנושא סופר סתם
קורסים מבוקשים
גלה את הדרך להפוך לסופר סת"ם מוסמך ב-4 חודשים בלבד. הצטרף לקורס סופר סתם וקבל הכשרה מקצועית וייחודית ע״י רבנים וסופרים מומחים, עם דגש על מיומנויות ופרקטיקה לכתיבת מזוזות, תפילין וספרי תורה. הצטרף עכשיו והתחל את מסעך להיות סופר סת"ם ברמה הגבוהה ביותר.
כלי נגישות
שנה טובה